سال‌هاست که در ایران خرید و فروش ماشین یکی از کارهای پردرآمد است؛ به‌خصوص برای کسانی که راه‌وچاه این شغل را بدانند. بازار خرید و فروش خودرو در ایران همیشه پرنوسان و غافلگیرکننده بوده است.
به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران ،سال‌هاست که در ایران خرید و فروش ماشین یکی از کارهای پردرآمد است؛ به‌خصوص برای کسانی که راه‌وچاه این شغل را بدانند. بازار خرید و فروش خودرو در ایران همیشه پرنوسان و غافلگیرکننده بوده است. طی چند ماه اخیر، مبادلات و قیمت‌ها دچار نا‌بسامانی‌های بی‌سابقه‌ای شدند. در این میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان حتی اگر هم به سودی مقطعی رسیده باشند در نهایت متضرر شدند.

قیمت ماشین چند برابر شد و متقاضیان بالقوه قدرت خریدشان را از دست دادند. خط‌های تولید متوقف شدند، تولیدات کارخانه‌ها پایین آمد و بخش بزرگی از نیروی کار، شغل‌شان را از دست دادند. حالا کمی اوضاع آرام‌تر شده و ممکن است امید‌هایی هم به بهبود نسبی وجود داشته باشد. اما این بار هم دلال‌های بازار خودرو برنده اصلی بازی بودند.

کسانی که در همه این سال‌ها از بالا و پایین شدن قیمت ماشین و دیگر اتفاقات مربوط به آن فقط سودش را بردند و بس. ولی این چه عاملی است که باعث می‌شود در ایران، دلالی ماشین یک شغل سودآور باشد و همچنان عده زیادی را مشغول خود کند؟ اصلا این کار چه ضرر یا منفعتی برای اقتصاد دارد؟ برای صنعت خودرو چطور؟ این‌ها همه سوال‌هایی هستند که در این پرونده به دنبال‌شان می‌گردیم.

همین‌طور می‌خواهیم کمی با دنیای دلال‌ها و خرید و فروش ماشین آشنا شویم و ببینیم در نمایشگاه‌های اتومبیل چه می‌گذرد.

دلالی یک شغل نان و آب دار است؛ از خرید و فروش، واسطه‌گری و جا به جا کردن بازیکنان فوتبال گرفته تا زمین و ملک! البته چندان هم عجیب نیست که با اوج‌گیری قیمت‌ها و در کنار رود پرتلاطم تورم، دلال‌ها به ماهی گرفتن مشغول باشند. دلالی یکی از شغل‌های زاید است که از نگاه اقتصادی هیچ منفعتی ندارد چون پولی که در این فرایند جابه‌جا می‌شود حاصل تولید یا ارائه خدمت نیست.

پول باید مولد باشد و اگر انتقال‌اش زایندگی و بازدهی به دنبال نیاورد بیهوده است. البته دلالی نه تنها در میان شغل‌های زاید است بلکه از آن دسته فعالیت‌هایی است که برای چرخه اقتصاد مانند یک آفت است و به آن لطمه می‌زند. یک رابطه دو طرفه میان تورم و دلالی وجود دارد. در یک بده و بستان، اقتصاد پر تورم است که شمار دلال‌ها را بالا می‌برد و به آن رونق می‌بخشد و از سوی دیگر فعالیت پردامنه دلال‌ها است که موجبات و زمینه‌های تورم و حتی بالا رفتن نرخ آن را فراهم می‌آورد.